title_4

Dlaczego akurat Włochy? Otóż Włochy to kolebka światowego designu, kształtują modę i sposób patrzenia na wzornictwo. Branże które od razu przychodzą nam do głowy to oczywiście; meble i wyposażenie wnętrz, przedmioty codziennego użytku (kto posiada oryginalny włoski ekspres do kawy wie o czym mowa), motoryzacja (o ikonach stylu jakim są skutery Vespa pisaliśmy już wcześniej) i oczywiście moda…

design

Młodzi Włosi i oczywiście studenci zza granicy (jeśli ktoś z Was ma ochotę) mogą tu zacząć swoją przygodę z projektowaniem na licznych uczelniach i kursach designu. Jedną z najsławniejszych szkól o takim profilu jest Istituto Marangoni.  W słynnej mediolańskiej szkole  co roku spotyka się 2 000 studentów. To jedna z najbardziej znanych europejskich szkół mody i projektowania. Można tu studiować między innymi: projektowanie ubioru,  stylizację ubioru, promocję mody lub zdecydować się na studia menadżerskie i zostać specjalistą do spraw marki lub zakupów.  (Dumnym absolwentem Istituto Marangoni jest również nasz Federico)

istitutomarangoni

Szkoła słynie ze znakomitej kadry szkolącej młodych projektantów. Koszt czesnego waha się od 60 do 80 tys. zł w zależności od specjalizacji. Żeby w pełni korzystać z oferty uczelni należy posługiwać się trzema językami – włoskim, francuskim i angielskim. Za jej murami swoje umiejętności szlifowali Domenico Dolce i Franco Moschino. Stronę internetową Istituto Marangoni znajdziecie tutaj.

Tymczasem Federico dotarł szczęśliwie do swojego studio, zakasał rękawy i od razu wziął się do kreatywnej pracy..

designer_2

… być może to właśnie dziś powstanie projekt jego życia, podziwiany przez branżę i licznie nagradzany na najbliższym MILANO FASHION SHOW?

designer

Tymczasem zegar na biurku naszego projektanta pokazał, iż nieuchronnie zbliża się godzina 14-ta…

zegar

…a to zdecydowanie już czas na siestę i popołudniowe espresso w ulubionym bistro Federico przy Via Gustavo Fara 25.  Projekty w każdym razie będą musiały jeszcze chwilę poczekać..